Кошаркарите на Макаби го победија Баерн на домашен терен во првото коло од Евролигата. Домашниот тим славеше 69:68 (25:18, 15:14, 14:26, 15:10). Макаби испушти предност од +17, Баерн успеа да го сврти, но застана во последниот дел.

Макаби покажа иницијатива од самиот почеток, тие поведоа со 8: 5. Вилбекин и Еванс потоа ја зголемија предноста на домашниот тим, а Баерн сврте преку Валден и поведе со 14:13. Јарамаз постигна поени, но Вилбекин не дозволи гостите да се доближат, па првата четвртина заврши 25:18.

Втората четвртина се отвори со тројките Дибартоломео и Вилбекин. Во таборот на Баерн, Томас, Шишко и Хантер  му парираа на ривалот и да намалат на шест разлика. На полувреме беше 40:32.

Баерн се разбуди во третиот период. Со серија од неверојатни 14: 0, од ​​кои две тројки на Вајлер-Баба Баерн стигнаж до пресврт и поведе со 48:42. Рубит потоа постигна шест последователни поени и го зголеми водството на осум поени. До крајот Макаби намали на четири пред последните 10 минути.

Четвртиот квартал најавуваше драма. Вилбекин ја намали предноста на гостите со две тројки, а потоа Макаби направи серија од осум поени за нов пресврт и водство  од 67:65. До крајот Макаби ја сочува предноста и славеше со резултат 69:68

Најефикасен во тимот на Макаби беше Скоти Вилбекин, кој постигна 28 поени, со три асистенции. Тој исто така беше единствениот двоцифрен играч во тимот.

Баерн го предводеше Томас со 15 поени и седум скока, Волден постигна 14, а Хантер 11. Огњен Јарамаз постигна два поени, со четири скока и две асистенции.