Никола Мектиќ и Мате Павиќ се пласираа во финалето на Вимблдон. Во одличен меч во полуфиналето ги совладаа Колумбијците Хуан Себастијан Кабал и Роберт Фарах во пет сета, одлуката беше решена во продолжен тај-брејк, а Мектиќ и Павиќ претходно спасија една меч топка.

Откако Никола Мектиќ и Мате Павиќ играат заедно на турнири, имаат само еден пораз на трева, лани во Квинс Клуб, каде во четвртфиналето беа поразени од Рајли Опелка и Џон Перс.

Годинава сè уште се непоразени, а во оваа полуфинална пресметка против Хуан Себастијан Кабал и Роберто Фарах многу работи не им одеа од рака.

Имено, Кабал и Фарах не им лежат на Мектиќ и Павиќ и ги загубија двата претходни дуели против нив. Покрај тоа, Павиќ заработи повреда на десната рака во првиот сет, поради што цело време упатуваше удари со една рака, а подоцна беше повреден и Никола Мектиќ, кога Павиќ ненамерно го удри со рамката од рекетот на мрежа и ја пресече неговата усна.

Без разлика на сето тоа, без разлика на меч топката со која се соочија во петтиот сет, успеаја да се подигнат во најважно време и да дојдат до победа во пет сета.

Првите два сета завршија во тај-брејк, Колумбијците го добија првиот со 7:2, а Мектиќ и Павиќ одговорија со уште поубедливи 7:0 во вториот.

Во третиот сет немаше тај-брејк, Колумбијците во клучен момент добија две врзани брејк топки кои исто така беа сет-топки и го добија сетот 6:4.

Потоа следуваше пауза од 20 минути бидејќи организаторите решија да го затворат покривот иако се уште немаше потреба од тоа. Павиќ протестираше, не беше задоволен од одлуката, побара уште еден сет да се игра на отворено, но тоа беше одлуката.

На крајот подобро беше тоа за хрватската комбинација, која подобро се снајде во новите услови и го освои сетот со 6:2.

Одлуката падна во петтиот сет, каде што се водеше драматична битка со серија одлични поени. На 5:4 меч топка имаа Фарах и Кабал, но прво Мектиќ, а потоа и Павиќ брилијантно реагира и шансата пропадна. Набрзо следеше продолжен тај-брејк во кој одлично се истакнаа Мектиќ и Павиќ, кои по негатива од 3:2 направија серија од 8:1 и се пласираа во финалето.

Таму ќе играат против Метју Ебден и Макс Персел, кои оваа година на Вимблдон четири од петте победи ги заработија во пет сета.

Вимблдон, двојки, полуфинале:
Никола Мектиќ/Мате Павиќ (Хрватска, 2) – Хуан Себастијан Кабал/Роберт Фарах (Колумбија, 6) 6:7(2), 7:6(0), 4:6, 6:2, 7:6(4)