Фудбалерите на Лидс го победија Челзи со 3:0 во натпреварот од третото коло на Премиер лигата.

Шокантен резултат ја отвори неделната фудбалска програма во Премиер лигата, бидејќи фудбалерите на Лидс едноставно го разбија тимот на Челзи на својот стадион.

Убедливата победа од 3:0 ги става меѓу четирите најдобри англиски тимови, бидејќи имаат седум бода, исто колку и Тотенхем и Брајтон.

Во првото полувреме не видовме многу, а потоа Аронсон реши да ја „запали“ публиката и во 33. минута му донесе водство на домашниот Лидс од 1:0 по катастрофалната грешка на голманот Менди.

Само четири минути подоцна, Челзи беше дотолчен. Родриго на асистенција од Џек Харисон ја затресе мрежата на „Сините“ за ерупција од одушевување на трибините, а на семафорот беше 2:0 за Лидс.

За целосниот потоп на Челзи се погрижи Харисон во 69. минута, а Родриго му се реваншираше и асистираше за големи 3:0.

Катастрофата на Челзи беше комплетирана во 84. минута, кога Калиду Кулибали доби втор жолт или црвен картон, оставајќи го Челзи со десетмина на теренот.

Фудбалерите на Брајтон со победата од 2:0 на стадионот во Лондон успеаја да го замолчат Лондон и да го испуштат Вест Хем на последното место во Премиер лигата, па заедно со Лидс се меѓу 4-те најдобри екипи во Премиер лигата.

Се започна во 22. минута кога Дени Велбек беше соборен во шеснаесетникот, а Алексис Мекалистер ја презеде одговорноста и го реализираше пеналот за водство на Брајтон од 1-0, пред Леандро Тросар да ја погоди мрежата на Вест Хем за големи 2-0. во 66. минута.

До крајот на натпреварот немаше голови и Брајтон извојува огромна победа.