Хрватската кошаркарска репрезентација победи на стартот од претквалификациите за Европското првенство. Во Варшава ја победија Полска со 72:69.

И покрај катастрофалното прво полувреме, хрватската кошаркарска репрезентација победи против Полска со 72:69 и со тоа на добар начин ги започна претквалификациите за Евробаскет 2025 година.

По првите 20 минути единствено што влеваше оптимизам за Хрватска беше фактот дека не може да биде полошо од тоа. Хрватска постигна смешни 21 поен во првото полувреме и со оглед на офанзивниот учинок можеше да бидат задоволни со заостатокот од 31:21.

Продолжението веќе беше подобро, иако не беше никаква рапсодија. Сепак,  Хрватска на крајот успеа да победи, благодарение на тројките на Марио Хезоња и стабилната рака на Смит и Зубац од слободните фрлања.

Дијаметрално спротивна завршница на мечот против Финска во Риека. Таму Хрватска не можеше да постигне ништо во финишот, а тука постигнаа и тројки и слободни фрлања. Таму Зубац промаши две фрлања на самиот крај, тука ги погоди двете во последната минута.

Она што секако е добро за Хрватска е што успеа да се извлече од дупката иако изгледаше безнадежно во првото полувреме. Се покажа како опасна од неколку страни, а иако имаше малку работа во офанзивата, Хезоња на крајот ги уби надежите на Полјаците со серија тројки.

Полска е секако најтешкиот противник во овие претквалификации и победа на гости кај Полјаците е голема гаранција за продолжување на квалификациите за хрватската репрезентација.

Матеуш Понитка беше убедливо најдобар кај Полска со 26 поени, шест скока и шест асистенции.