Хрватската машка ватерполо репрезентација ја забележа втората победа на Европското првенство во ватерполо. По Малта падна и Франција благодарение на одличното второ полувреме. Заврши 13:7 за Хрватска.

Повторно Хрватска славеше во фантастична атмосфера во Сплит. По скромната Малта, Франција беше поразена во очекувано потежок меч, но и со најдоброто полувреме на Хрватска на ова ЕП.

Во првите 16 минути беше незгодно, Французите се покажаа како подобар противник од Малта, што веќе беше познато со оглед на тоа дека се работи за репрезентација која ремизираше со Грција на стартот.

И Хрватска имаше проблеми во првото полувреме, имаше голема нервоза во нападот, Французите беа целосно во игра, но во вториот дел кога играше Хрватска, целосно ги потопи Французите.

Хрватска поведе со голот на Лука Букиќ, но тоа беше единственото нивно водство во првото полувреме. После тоа Французите ја имаа контролата, водеа 4:2, но Хрватска сепак врза два гола за 4:4 на паузата.

Веднаш по четвртиот гол на Франција, започна подемот на Хрватска. Серијата беше продолжена од вториот дел и до средината на последната четвртина , Хрватска направи дури 10:1.

Сосема беше јасно кој ќе победи на овој натпревар, заврши 14:7, сосема доволно за пријатна вечер и убава победа за домаќинот против непријатниот противник.

Хрватска во третото коло ја чека Грција,тоа ќе биде директна борба за првото место во групата кое води дирекно во четвртфиналето.

Европско првенство, второ коло:
Хрватска – Франција 13:7

Хрватска: Марко Бијач (9 одбрани), Рино Буриќ 1/2, Лорен Фатовиќ 1/4, Иван Крапиќ, Франко Лазиќ 0/1, Лука Букиќ 3/6, Матиас Биљака 0/1, Марко Жувела 2/5, Јерко Мариниќ Крагиќ 2/4, Јосип Врлиќ, Андрија Башиќ 2/4, Константин Харков 2/4, Тони Попадиќ

Франција: Клемент Дубоа, Реми Саудаје, Уго Крусиља 2/5, Александре Буе 2/5, Енцо Кас 0/4, Томас Верну 1/5, Ромен Марион-Верну 1/3, Емил Бјорш 1/2, Мехди Марзуки 0/ 2, Шарл Канон 0/1, Пјер-Фредерик Ванпеперстраете, Андреа Де Нарди, Хуго Фонтани (9 одбрани)