Против Грција, Хрватска забележа тесен пораз, но против Велика Британија мораше да победи. На стартот Британците беа убедливо поразени од Украина, а Хрватска само потврди дека Велика Британија е аутсајдер во групата.

Хрватска ја оствари првата победа на ова ЕП, лесно совладувајќи ја Велика Британија со 86:65.

Можеше да биде многу поубедливо, Хрватска имаше поголема предност, но на крајот се опуштија и Велика Британија ја намали разликата.

Уште еднаш тоа беше приказна на две различни полувремиња. Слично како и на натпреварот против Грција, Хрватска не брилјираше во првото полувреме, но влезот во вториот дел беше одличен и таму беше решено прашањето на победникот.

И во првото полувреме се виде дека Хрватска има подобар квалитет, но не успеаја да го конкретизираат резултатски. Британците лесно доаѓаа до скок во нападот, хрватскиот напад не беше многу продуктивен и дури продолжението од мечот донесе разрешница.

Многу помогна влегувањето на Доминик Мавра, кој одигра храбро, донесе нова енергија и ја повлече Хрватска до голема разлика.

Тој трет дел Хрватска го доби со резултат 35:9, постигнувајќи речиси исто толку поени во тие десет минути колку што постигна во првите 20.

Во продолжението од мечот Дамир Мулаомеровиќ комплетно го измеша составот, ги стави на паркет оние кои играа помалку и до крајот одржаа огромна разлика која на крајот малку се стопи.

Имаше атрактивни забивања на Хезоња и Матковиќ, прекрасна блокада на Зубац, но и повреда на Матковиќ, кој заработи повреда на скочниот зглоб на крајот од мечот кога веќе беше познат победникот.

Сега следува ден за одмор за Хрватска и натпревар против Естонија.

Велика Британија – Хрватска 65:86 (17:20, 31:37, 40:72)

Велика Британија: Габриел Оласени 10, Овие Соко 4, Бенџамин Мокфорд, Лук Нелсон 9, Ден Кларк, Кавел Бигби-Вилијамс 2, Мајлс Хесон 18, Двејн Лотиер-Огунли, Карл Витл 6, Патрик Вилан 14, , Дејмел 2

Хрватска: Тони Перковиќ 3, Џејлин Смит 3, Роко Пркачин, Крунослав Симон 2, Марио Хезоња 13, Дарио Шариќ 15, Ловро Гњидиќ 5, Карло Матковиќ 4, Иван Рамљак, Доминик Мавра 11,Бојан Богдановиќ 15, Ивица Зубац 15