Шпанија е првиот полуфиналист на Европското првенство во кошарка. Во четврт-финалето ја победи Финска со 100:90 и покрај проблемите во првото полувреме.

Опасните Финци не успеаја да ја изненадат Шпанија, поточно не успеаја да ги одиграат сите 40 минути на високо ниво. Имаа прво полувреме во кое изгледаа навистина добро, но потоа Шпанија ја засили играта на двете страни од паркетот, дојде до пресврт и забележа победа.

Имаше многу проблеми во првото полувреме во кое Финците шутираа добро, а Шпанците бараа решение.

Финците одиграа многу добро во првото полувреме и по десет минути водеа со 30:19, а Шпанците беа во неволја.
На почетокот на втората четвртина и понатаму беа високи 37:22, Шпанија успеа да ја намали разликата со серија од 7:0, но многу брзо Финска се врати на двоцифрена разлика.

Од водството на Финска од 52:38 на крајот од првото полувреме, Шпанија направи серија од 22:5, целосно го сврте натпреварот и побегна со нови 10:1 на крајот од третата четвртина на 73:65 и имаше натпревар под контрола.

Финците во средината на четвртата четвртина успеаја да стигнат до 82:80, имаа неколку напади за целосен кам-бек, не ги искористија, а на другата страна Шпанија ја заврши работата со тројки на Бризуела и Фернандез. .

Ги предводеа Вили Ернангомез со 27 поени и пет скока и Хуанчо Ернангомез со 15 поени. Лоренцо Браун додаде десет со 11 асистенции.

За Финска Лаури Марканен постигна 28 поени со 11 асистенции, а Микаел Јантунен додаде 18 поени.