Една серија после шест меча во Серија А заврши, за Лече после период без победа, а за Салернитана после најдобриот старт во историјата со пет меча без пораз, откако клубот од самиот југ на Италија вечерва го освои Салерно и победи со 2-1 на почетокот на седмото коло во италијанската елита.

Лече имаше три бода од шест меча и три порази, па Бразилецот Габриел Стефеца седум минути пред крајот даде гол за првата сезонска победа, откако Гамбиецот Асан Сесеј донесе водство во 43-та минута, а домаќините со автогол на Шпанецот Жоан Гонзалез израмнија во 55-та минута од мечот.

Салернитана беше во серија од пет меча без пораз, со четири ремија и една победа и сега остана на своите седум бода на десеттото место, додека Лече со првиот триумф дојде до шест бода и се искачи на 14-та позиција.