Фудбалерите на Барселона и Интер одиграа 3:3 (1:0) на „Камп Ноу“, што е резултат што значително ги оддалечи Каталонците од осминафиналето на Лигата на шампионите.

На две кола пред крајот на групната фаза Интер сега има седум бода, а Барселона само четири по четири одиграни натпревари, а поради подобриот меѓусебен скор се е „во рацете“ на италијанскиот тим во однос на прашањето за учесниците од нокаут фазата.

Баерн е убедливо прв со максимални 12 бода бидејќи во Пилсен ја совлада Викторија (4:2), која е на последното место без ниту еден освоен бод.

Барселона под императив победа уште на стартот го притисна Интер и играше најмногу пред голот на Андре Онана, но Интер се закани двапати во првиот половина час.

Првиот пат кога Един Џеко ја погоди гредата, а потоа Стефан де Вриј го промаши целиот фудбал, а потоа и кога Дензел Дамфрис го погоди Марк Андре тер Штеген право во градите во ситуација кога можеше да избере каде ќе шутира од седум метри од голот.

Казната дојде во 40. минута кога Серхи Роберто одлично избега по десната страна и со паралелно додавање го проигра Усман Дембеле, а Французинот ја заби топката во мрежата на Онана.

Сепак, Интер подоцна излезе многу порешителен и поподготвен за натпреварување и во рок од 13 минути успеа да направи пресврт.

Најпрвин Николо Барела успеа да израмни во 50. минута по центаршут на Бастони и катастрофалната реакција на Пике, а потоа во 63. Лаутаро Мартинез целосно го сврте натпреварот во корист на „неро-азурите“ откако фантастични се ослободи од Ерик Гарсија.

Тој брилијантно ја прими топката со гради и на тој начин го исфрли чуварот од центарот на гравитација, а потоа шутираше, ги погоди двете стативи и на тој начин ја смести топката во мрежата за 1:2.

Барселона не можеше да си дозволи пораз и отиде на се или ништо, а опсадата на голот вроди со плод во 82. минута.

Тогаш Роберт Левандовски, обидувајќи се да му ја додаде топката на својот соиграч,среќно доби повратна топка, шутираше од прва, а на патот кон голот топката го фати Бастони и го измами Онана за 2:2.

Барса тргна уште посилно за нов пресврт, но во 88. минута повторно потклекна од контранапад кога Робин Госенс ​​им побегна на сите и по третпат го совлада Тер Штеген.

Роберт Левандовски повторно се појави и погоди во 92 минута за 3:3 и малку надеж за домашните.

Сепак, не остана доволно време и Интер освои голем бод, што го става во многу подобра позиција пред последните две кола.

Во вториот натпревар од „групата на смртта“, Баерн беше многу убедлив и доминантен во Плзен, толку што за само 35 минути стигна до 4:0, а потоа застана.

Погодија Садио Мане, Томас Милер и Леон Горецка двапати, па практично се беше веќе решено тогаш.

Подоцна Викторија успеа да постигне два гола преку Виканова и Климент, но само да го ублажи поразот за конечни 4:2 (4:0).