Кошаркарите на Атланта го совладаа тимот на Њу Орлеанс на гости со 102:99 и со тоа ја забележаа третата победа од четири одиграни натпревари во НБА лигата.

На крајот на првата четвртина домашната екипа водеа со 33:17, но Атланта ја намали разликата на полувреме. Во продолжение Атланта подобро се снајде во самата завршница и дојде до победа користејќи 21 скок во нападот.

Тре Јанг го предводеше тимот од Грузија со 31 поен, седум асистенции и пет скока, Џон Колинс додаде 16 поени со 12 скока, Деандре Хантер постигна 13 поени, а српскиот кошаркар Богдан Богдановиќ постигна 12 поени за нешто повеќе од 31 минута. скокови и три асистенции.

Кај Њу Орлеанс подобар од останатите беше Девонте Греам со 21 поен, шест асистенции и пет скока, Брендон Инграм постигна поен помалку со осум скока, додека Јонас Валанчиунас забележа дабл-дабл учинок со 16 поени и 15 скока.

Екипата на Оклахома Сити беше подобра од Лос Анџелес Лејкерс на домашен терен со 123:115.

Лејкерси водеа со 56:30 во текот на втората четвртина, а до крајот на третата четвртина домашните направија целосен пресврт поведувајќи со 97:95.

Шеј Гилгес-Александер постигна 27 поени со девет скока и пет асистенции за Оклахома, Дариус Бисли постигна 20 поени со шест скока, додека Џош Гиди додаде 18 поени со 10 асистенции. Српскиот играч Алексеј Покушевски не постигна ниту еден поен на теренот за нешто повеќе од седум минути.

Во тимот од Калифорнија, кој повторно не можеше да смета на повредениот Леброн Џејмс, најдобар учинок имаше Ентони Дејвис со 30 поени и осум скока, а Расел Вестбрук забележа трипл-дабл со 20 поени, 14 скока и 13 асистенции.

Лејкерси имаат две победи и три порази, додека Оклахома ова беше прва победа во пет натпревари.

Минесота го совлада актуелниот шампион во НБА лигата, тимот на Милвоки со 113:108.

До првата победа во Милвоки, по сезоната 2013/14. ги предводеше Дианџело Расел со 29 поени, шест асистенции и пет скока, а по 25 поени постигнаа Карл Ентони-Таунс и Ентони Едвардс.

Најефикасен кај Милвоки беше МВП-то на финалето од минатата сезона во НБА лигата, Џенис Адетокунбо со 40 поени, 16 скока и седум асистенции, Крис Мидлтон постигна 16 поени, а Грејсон Ален додаде 13 поени.

Резултати: Орландо – Шарлот 111: 120, Бостон – Вашингтон 107: 116, Бруклин – Мајами 93: 106, Њу Орлеанс – Атланта 99: 102, Торонто – Индијана 118: 100, Милвоки – Минесота 1:83 – Минесота 1. : 115, Феникс – Сакраменто 107: 110, Портланд – Мемфис 116: 96, ЛА Клиперс – Кливленд 79:92.