Удинезе и Сасуоло ремизираа 2-2 во пресметка кога сите четири гола беа постигнати во извонредното прво полувреме. Во вториот дел мрежите мируваа. Удинезе на двапати имаше водство, но Сасуоло успеваше да изедначи.

Удинезе го освои 30-от сезонски бод за да се израмни со седмиот Торино, а Сасуоло ја продолжи серијата од четири меча без пораз, па сега има 24 бода и влезе во мирни води, со дури десет бода пред Верона, која е прва во опасната зона за испаѓање.

Удоги уште во 26 секунда од првата минута, даде гол за водство на Удинезе по асистенција на Биjол, а Матеус Енрике израмни во шестата. Биjол по вторпат го донесе Удинезе во водство во 28-та мин. по асистенција на Лука Самарџиќ, но Нехуен Перез си даде автогол во 45+1-та минута за Сасуоло вторпат да израмни.

Во вториот дел, и двата тима не направија одлучувачки чекор за трет гол и победа, па се задоволија со по бод, особено Сасуоло кој немаше директен удар во рамките од голот, додека Удинезе имаше три шута, но ништо конкретно за да дојде до триумф.

Македонскиот репрезентативец Илија Несторовски целиот меч го преседе на клупата и не доби шанса да ги искаже своите квалитети.