Фудбалерите на Манчестер Сити го победија Арсенал со 3:1 во последниот натпревар од 12. коло на Премиер лигата.

Овој натпревар привлече големо внимание бидејќи всушност е директна пресметка за титулата, бидејќи се работи за дуел меѓу прво и второпласираните екипи.

Арсенал малку си ја отежна работата со овој пораз, но има уште еден натпревар помалку од Сити од кој штотуку загуби на домашен терен.

Арсенал брзо се закани преку Нкетија, но потоа тежиштето се префрли на другата страна и Сити ја презеде иницијативата, а десетина минути подоцна следеше катастрофална грешка, која ја искористи Де Брујн.

Белгискиот репрезентативец и еден од најдобрите фудбалери во светот не го пропушти подарокот и му донесе водство на Сити од 1:0.

По овој гол, темпото некако опадна и дури во 40. минута Едерсон го собори Нкетија во шеснаесетникот, правејќи пенал и создаде огромна шанса за Арсенал.

Букајо Сака немаше проблем да израмни, па на полувремето резултатот беше израмнет, 1:1.

Џек Грилиш му донесе ново водство на Сити на средината на вториот дел, кога по одлична акција топката дојде директно до Грилиш кој шутира, а топката го фати несреќниот Томијасу и заврши во мрежата на Арсенал.

Надежите за титулата на Арсенал почнаа да тонат, додека за момчињата во сини дресови се изгледа многу поубаво и поинаку.

Победата беше запечатена само десет минути подоцна.

Избраниците на Пеп Гвардиола имаа уште една фантастична акција и Кевин де Брујне му асистираше на Ерлинг Халанд кој немаше тешка работа и ја затресе мрежата на Арсенал, 3:1.

Домашниот тим на крајот можеше да постигне и втор гол, но Нкетиа беше непрецизен.

Сепак, на крајот беа поразени и за три дена гостуваат во Астон Вила, што ќе биде исклучително важен натпревар за нив, плус ќе се надеваат дека Нотингем Форест истиот ден ќе може да го изненади на Манчестер Сити.

Битката за титулата дефинитивно не е завршена, таа се вжешти.