Во првиот натпревар од 11. коло на Серија А, Аталанта и Лацио Маурицио Сари одиграа нерешено 2:2. Лацио на двапати водеше со головите на Педро и Чиро Имобиле , а домашните израминија најпрво прек Дван Запата , за со гол во судиското продолжување да ги спаси капитенот Мартен де Рун.

Џан Пјеро Гасперини ги постави домашните во вообичаената формација 3-4-2-1, додека Сари го постави тимот на метропел во формација 4-3-3 .

Гостите поведоа во 18. минута. Одбраната на Аталанта реагираше многу лошо на една длабока топка, Имобиле биеше, Хуан Мусо го одбрани ударот, но Педро натрча на топката и ја внесе во мрежата – 0:1.

Аталанта активно тргна напред, бараше израмнување и имаше иницијатива во првото полувреме. Кога се чинеше дека ќе се замине на одмор со водство на гостите, Колумбиецот Дуван Запата го израмни резултатот. Матео Ловато го најде со долга топка, а Запата, носејќи го дефанзивецот на грб, изведе силен удар – 1:1.

Имобиле имаше одлична можност десет минути по крајот на натпреварот, но Мусо со одлична одбрана го спречи Лацио да поведе. Дваесет минути подоцна голманот на Аталанта беше беспомошен.

Тома Башиќ го замени Луис Алберто во 68. минута, а во 74. минута асистираше за победа на својот тим. Акцијата ја започна Педро, кој го повлече нападот и го пронајде Башиќ, кој во средината го наоѓа Имобиле. Одличниот голгетер не ја пропушта оваа можност – 1:2.

Младиот Шпанец Раул Моро имаше шанса да го зголеми водството на Лацио, но одлично расположениот Мусо повторно одбрани.

Гостите ќе жалат за оваа прилика, бидејќи во последните секунди од натпреварот израмни Аталанта. Избраниците на Гасперини ги фрлија сите карти во нападот, па дури и стоперите влегоа во противничкиот шеснаесетник. Така еден од нив, Турчинот Мерих Демирал, по центаршутот ја спушти топката со глава, а топката ја испрати домашниот капитен Мартен де Рун -2:2 со одличен удар во аголот од вратата на немоќниот Пепе Реина.

Во следното коло Лацио ќе ја пречека Салернитана, а Аталанта ќе оди на Сардинија кај Каљари.