Новиот италијански првак Наполи со победа после две ремија во низа ја прослави првата шампионска круна по 33 години, на својот стадион „Диего Марадона“, откако Виктор Осимен од пенал донесе триумф без резултатски значај против Фиорентина со 1-0.

Наполи после крунисувањето во четвртокот во Удине, дојде пред преполниот свој стадион на шампионска забава и прослава, а Осимен ја збогати со победа со голот од пенал во 71-та минута, откако промаши од белата точка во 48-та минута од натпреварот. За Нигериецот ова е 23-ти гол сезонава и е на четири пред Лаутаро Мартинец во трката за најдобар стрелец сезонава во Серија А.

Македонскиот дијамант Елиф Елмас трет натпревар по ред беше стартер, а денеска играше 84 минути, кога Лучано Спалети го замени со Зербин. Наполи со оваа 26-та победа сезонава дојде до 83 бода, 18 пред вториот Јувентус.

Емоциите уште долго ќе работат во Неапол, а фудбалерите на Лучијано Спалети на стартот добија и шпалир од ривалот.