Се одиграа натпреварите од 4.коло од групната фаза на Лигата на шампионите во групите Е, Ф, Г и Х.

Имаше многу возбудувања ширум Стариот континент во највозбудливиот клупски фудбал. Баерн славеше во одличен натпревар во Минхен со 5:2 против Бенфика со новите три гола на Левандовски, а Сане и Габри постигнаа по еден гол. Морато и Нуњез беа стрелци за гостите од Лисабон, на кои ВАР им поништи еден гол, а Левандовски на другата страна исто така промаши пенал.

Барселона имаше многу тешко гостување во Киев, но на крајот успеа да го победи Динамо со 1:0 со голот на Ансу Фати. Рака под рака оди и споменатата победа на Баерн. Баерн го обезбеди преминот со 12 бода, Барселона е втора со шест, Бенфика има четири, а Динамо еден.

Манчестер Јунајтед дојде до бод во Бергамо по голема борба во самата завршница (2:2). Иличиќ го постигна водечкиот гол за Аталанта во 12. минута, но на крајот од првото полувреме по одлична акција израмни Роналдо.

Домаќините стигнаа до 2:1 во 56. минута преку Запата, а за обештетување одличниот Португалец постигна гол за 2:2 и повторно го спаси Оле Гунар Солскјер. Во вториот натпревар од групата Ф, Виљареал го совлада Јанг Бојс со 2-0. Манчестер Јунајтед и Виљареал имаат по седум бодови, Аталанта пет и YB три бода.

Јувентус беше сигурен против Зенит (4:2). Два гола постигна Дибала, по еден Киеза и Мората. Јувентус е лидер во групата Х со 12 бодови, Челзи има 9, Зенит 3, додека Малме нема бодови.

Важен натпревар одиграа Севиља и Лил. Домаќинот поведе преку Окампос во 12. минута, но Дејвид и Ајконс го упатија пресвртот на Французинот. Салцбург има седум во групата Г, Лил Волфсбург пет и Севиља три.