Фудбалерите на Партизан ремизираа против Гент во Белгија со резултат 1:1 (0:0) во 4. коло од групата Б од Конференциската лига.

Натпреварот на арената „Геламко“ ги турна Белгијците кон првото место во групата, а најверојатно црно-белите ги испрати на втората позиција.

Во моментов Гент има 10 бода, а Партизан седум и тешко дека ќе има промена во преостанатите две кола.

На второто место Партизан би играл од шеснаесетфиналето на Лигата на конференциите и би останал без паричен бонус од 1.200.000 евра, колку што носи првото место во групата.

Партизан излезе на теренот во изнуден состав и со формација 3-5-2, односно 5-3-2 во која не сме го виделе од доаѓањето на Станојевиќ.

Поради тоа, неговите избраници (кои ги гледаше од трибините поради суспензија) често изгледаа збунети и имаше недоразбирања меѓу редовите на тимот.

Гент ја контролираше топката и со три стопери ја притисна последната линија на Партизан, создавајќи шанси од кои не успеа да ја затресе мрежата на Александар Поповиќ.

Партизан не вршеше премногу притисок врз Гент, но поведе во 66. минута. И тоа благодарение на спектакуларниот гол на Слободан Урошевиќ.

Левиот бек на црно-белите се намести на послабата, десна нога и упати феноменален удар од работ на шеснаесетникот.

Гент продолжи да притиска и тоа конечно се исплатеше во 80. минута кога одбраната на Партизан ја направи најголемата грешка на натпреварот.

Резервистот Чакветадзе центрираше од десната страна, а Тисудали остана осамен на петерецот и ја заби топката во мрежата за 1:1.

На крилата на тоа Гент продолжи да напаѓа, а три минути подоцна Тисудали имаше нова шанса, но и овојпат Поповиќ одбрани и така спаси „барем“ бод за црно-белите.

До крајот сепак остана 1:1, што очигледно е најреалниот резултат.

Резултат не најдобар за црно-белите, кои веројатно останаа без последната шанса да стигнат до првото место во групата Б на Конференциската конференција.

Гент: Болат – Ханке-Олсен, Нгадеу-Нгадуи, Окуму, Фортуна – Кастро-Монтес (од 90. Самоис), Овусу (од 70. Де Сарт), Кумс, Безус (од 70. Тисудали) – Оџија Офое (од 70. .Чакветадзе), Депоатр.

Партизан: Поповиќ – Милетиќ, Вујачиќ, Саничанин – Миљковиќ, Урошевиќ (од 87. Обрадовиќ) – Јојиќ, Натхо (од 77. Смиљаниќ), Пантиќ (од 90. Јовиќ) – Рикардо, Мениг (од 87. Обрадовиќ).