Повторно побрз од сирената беше хрватскиот репрезентативец Халил Јагањац кога се во прашање европските предизвици на РК Нексе. Хрватскиот вицешампион не брилјираше во натпреварот од четвртото коло на ЕХФ Лига Европа против шпанската Ла Риоха 31:30 (14:15), но на крајот дојде до третата победа на крилата на навивачите , што речиси сигурно ги става меѓу четирите најдобри екипи во групата и пласман во осминафинале на второто по квалитет европско клупско натпреварување.

Избраниците на Бранко Тамше имаа многу проблеми во одбраната. Шпанците во неколку наврати имаа и три гола предност, но финишот им припадна на домашните предводени од распуканите Халил Јагањац и Предраг Вејин.

Во 48. минута Касадо го донесе тимот од Логроњес на 25:22, но серијата 4:0 на Нексе со три последователни гола на Предраг Вејин доведе до пресврт во 53. минута.

Во последната минута се влезе со нерешено. За последниот напад Тамша зеде тајм-аут, а 20 секунди беа доволни за да се изгради ситуација за победничкиот гол на Јагањац.