Натпреварот од петтото коло од квалификациите за Светското првенство во групата Д го одиграа женските репрезентации на  Македонија и Северна Ирска.

Гостите од Островот немаа милост кон нашата репрезентација и славеа со неверојатни 0:11. Победата можеше да биде и поубедлива, но Фернес промаши пенал во 23. минута.

Да одиме по ред. До споменатиот пенал веќе беше 0:4, а Фернес погоди двапати, како и Мекена и Магил. До крајот на полувремето беа постигнати уште три гола.

Вејд погоди за 0:5, Мекгинис погоди за 0:6, а Мегил го постигна својот втор гол во мирниот дел од првото полувреме за неверојатни 0:7 по првите 45 минути од играта.

И токму кога се чинеше дека Северноирките престанаа да доминираат, повторно се појави Фернес, која во 68. минута комплетираше хет-трик за 0:8.

Нови два гола постигна и Мегил, а Холовеј го постигна единаесетиот гол во судиското обештетување.

Интересно, во првите четири кола Северна Ирска постигна вкупно помалку голови отколку на денешниот натпревар – десет од нив.

Северна Ирска со оваа победа остана во игра за баражот за кој најверојатно ќе се бори со Австрија со оглед на тоа што Англија води со максимален ефект од четири победи (имаат натпревар помалку), и гол разлика 32:0. .

Од настапот на Мундијалот веќе може да се простат Луксембург и  Македонија кои имаат по три бода, како и последнопласираната Летонија без бодови.