И вториот македонски претставник во квалификациите за Конференциската лига, Тиквеш експресно ја заврши својата одисеја на европска сцена.

Во реваншот против исландскиот Бреидаблик, кавадарчани доживеаја пораз од 1-3 со што се недоволни оние 3-2 од првиот дуел што се одигра минатата недела во Скопје. За болката да биде уште поголема, Тиквеш водеше но потоа прими наивни голови и на крајот мораше да му честита на противникот.

Погодокот за водство го постигна Спахиу по само девет минути игра, на асистенција на Витао.

Се чинеше дека Тиквеш ќе замине со предност на голем одмор, но Стеиндорсон го израмни резултатот пред истекот на полувремето и тоа се покажа како мошне важен момент за натамошниот тек на натпреварот.

По осум минути игра во вториот дел Гунлаугсон од голема далечина ја затресе мрежата на Тиквеш.

Стрелец на голот вреден второ коло го постигна Кристинсон во 85. минута.

Во второто коло исландскиот тим ќе се сретне со Дрита од Косово, а на европска сцена, од македонските клубови останува само шампионот Струга.