Ракометарките на Холандија го совладаа Узбекистан со резултат 58:17.

Актуелниот светски првак репрезентацијата на Холандија го победи Узбекистан со многу убедлив резултат 58:17.

Ова е нов светски рекорд, бидејќи Холанѓанките го урнаа својот, го совладаа Порторико со 55:15 во последниот рекорд.

Узбекистан одолеа во првото полувреме и се задржа на 6:4 или 9:5 после неколку напади, по што следеше брутална серија преку крилата и предност од 18 гола.

Второто полувреме беше уште поубедливо и Холанѓанките славеа со 58:17 за нов рекорд.

Нусер и Бонт постигнаа по 7 гола, а Ферикс имаше 6 гола, колку што имаше Волебрехт, а Ветеринг постигна 5 гола.

Во истата група Шведска со 48:10 беше подобра од селекцијата на Порторико.

Во  натпревар од второто коло од групата Б на 25. Светско првенство за дами во Шпанија, репрезентацијата на Русија потешко од очекувањата ја оправда улогата на фаворит против Полска 26:23 (16:10).

Се чинеше дека еден од главните кандидати за подиумот рутински ќе дојде до победата, но Полска за малку ќе надополнеше минус седум со одлична серија во вториот дел.

Полска дојде до гол заостанување (22:21), но Русија сепак успеа да го спаси триумфот играјќи гол за гол во финишот.