Кошаркарите на Уникс од Казан загубија од Барселона во Блауграна во натпреварот од 17. коло на Евролигата со резултат 111:109.

Рускиот тим имаше +20 на почетокот на последната четвртина, Ајзеа Кенан ја замолкна домашната публика, а двоцифрената предност траеше на три минути до крајот.

Но, со тројките на Кајл Курик, Барса успеа да влезе во драматична завршница во која Никола Миротиќ од судијата Дамир Јавор доби три слободни фрлања за наводен шут за три поени, иако не се ни обиде да шутне.

Тој ги погоди сите три, а во преостанатите 15 секунди Лоренцо Браун не успеа да постигне кош и натпреварот отиде во продолжение со резултат 94:94.

Таму се играше резултатска клацкалка, а Марио Хезоња од едната страна, односно Никола Лапровитола и Никола Миротиќ од другата страна, брзо излегоа од игра поради лични грешки.

Клучниот момент беше виден на 27 секунди пред крајот, кога Шмиц фати офанзивен скок по промашеното слободно на Шанел, а потоа Јокубаитис ја смести топката во кошот за 108:106.

На 14 секунди до крајот, Ајзе Кенан, кој во текот на натпреварот се дофрлаше пред публиката, беше фаулиран во шутот за три поени, а потоа промаши две од трите слободни фрлања, на општо задоволство на блауграна.