Џани Сиказве, судијата од Замбија, со неверојатни гафови го одбележа натпреварот Мали – Тунис (1:0) од Африканскиот куп на нации. За неговите одлуки ќе се зборува со денови, а тој беше изведен надвор од теренот со обезбедување.

Откако во 48. минута досуди пенал за Мали, Сиказве во 77. досуди пенал за Тунис, но голманот Мали го одбрани ударот на Хазри. Тунис продолжи да напаѓа и бараше израмнување, но сите на теренот беа изненадени од судијата кој во 86. минута означи крај на натпреварот. Луѓето од клупата на Тунис зачудено се погледнаа, кои веднаш му сугерираа на Сиказве да имаат уште најмалку четири минути игра, а самиот судија набрзо сфати дека згрешил. Ја зеде топката и не успеа и ја продолжи играта, но тука не беше крајот на неговите луди потези. Во екот на нападот на Тунис, Сиказве повторно го доигра крајот на 18 секунди пред истекот на 90. минута.

Иако водеше натпревар во кој досуди два пенали, еден црвен картон и забележа дури девет замени, Сиказве реши да суди за другиот, дефинитивен крај, на 20 секунди пред крајот 90. минута. Селекторот, тренерите и сите играчи од клупата на Тунис целосно ги загубија нервите и се упатија кон судијата, сугерирајќи дека натпреварот се уште не е завршен и дека тој повторно погрешил, но Сиказве не дозволи да биде продолжен мечот. Смирено гледаше што се случува, мавташе со раката на сите приговори и воопшто не сакаше да се расправа со Тунижаните. Ситуацијата речиси избегна од контрола, па судијата и неговите соработници биле изнесени надвор од теренот со обезбедување.

Сепак, крајот на играта не донесе и крај на бизарното шоу. Додека тренерот на Мали, Мохамед Магасуба одржа прес-конференција, челниците на CAF упаднаа и рекоа дека натпреварот мора да продолжи. На теренот излегоа играчите на Мали и судијата, но Тунижаните одбија да го продолжат натпреварот и побараа истиот да се повтори со нов судија. Челниците на CAF не се откажуваат од продолжување на натпреварот, па го одложија почетокот на натпреварот Мавританија – Гамбија, кој требаше да се игра во 17:45 часот.