Хрватската ракометна репрезентација рутински славеше против Украина 38:25 (18:13, 20:12) во натпреварот од последното коло од групата Ц на Европското првенство и со тоа дојде на чекор до пласман во следната рунда.

На натпреварот одигран во „Пик Арената“ во Сегед, Хрватска по две минути игра поведе со голот на Лучин. Украинците возвратија и за многу кратко време дојдоа до пресврт и поведоа со 2:1.

Лучин продолжи во непогрешлив ритам и израмни на 3:3, но Украинците го вратија водството во следниот напад.

Марино Мариќ израмни на 4:4 во деветтата минута, а по 10 минути повторно се вратија во водство и поведоа со головите на Јелиниќ и Лучин со 6:4.

Од тој момент Хрватите целосно ја презедоа играта и со голот на Мариќ стигнаа до максимални плус три.

Во средината на полувремето Украинците се подобрија, но непогрешливиот Луцин ја одржуваше предноста на Хрватска.

Во 22. минута Хрватска со голот на Мартиновиќ дојде до максималните плус четири.

На пет минути пред почетокот на полувремето Украинците ја стопија разликата на минус два, а Лучин го имаше првото промашување на натпреварот.

Украинците целосно се вратија во игра кога Тилте погоди за минус еден, а сушниот период на Хрватска го прекина Гаџа, кој постигна гол по пет и пол минути игра.

Хрватите блескаво возвратија за плус три, а на полувремето ги остварија големите плус пет.

Во продолжение први постигнаа гол Украинците, но Лучин продолжи со одличната партија и им врати плус пет на Хрватите, кои од тој момент целосно ја презедоа контролата на натпреварот.

Предноста на Хрватска растеше во продолжението од мечот .

Во 46. минута Хрватите се доближија до двоцифрена предност, поведоа со големи плус девет, а шест минути подоцна стигнаа и до максимални 10 голови разлика.

„Ватрените“ со оваа победа дојдоа на чекор до пласман во следната рунда, а тоа дефинитивно ќе го знаат по мечот меѓу Франција и Хрватска, каде Хрватите ќе навиваат за „Триколорите“.