Франција немаше проблеми со Црна Гора. Таа забележа висока победа од 36:27 и е подготвена за голема пресметка со Данска. За неа, веројатно до крајот на првенството, секој натпревар е да се биде или не и нејзината игра е само победа .

На последниот натпревар во денот силите ги одмерија селекциите на Франција и Црна Гора. Дуелот во кој француските ракометари влегоа како фаворити имаше увертира од коронавирус. Тема на денот беше настапот на Никола Карабатиќ во последното коло и покрај позитивниот тест, а истото се повтори и вечерва.

Црногорците двапати водеа минимално во текот на првиот половина час, а по -3 успеаја да се вратат на 11:11, но двата црвени картони сепак повеќе го потресоа нивниот тим, па на полувреме водеа Французите со 16:12.

Што се однесува до споменатите црвени картони, Васко Шеваљевиќ најпрвин беше испратен на трибините поради прекршок над Карабатиќ, а неколку минути подоцна истата судбина го снајде и првиот француски голман Жерар за сосема непотребна и наивна реакција далеку од неговиот гол.

Иако Симиќ го одбрани првото полувреме стандардно и собра девет одбрани, влегувањето на Пардин како да ги изненади Црногорците, па нивната реализација се намали на само еден гол за девет минути од седмерец.

И според прикажаното во првите минути од вториот дел, Црна Гора како да го остави трпението во нападот во соблекувалната. Грешка по грешка во нападот и неколку одбрани на Пардин, меѓу кои и обидот на Милош Вујовиќ од седум метри, а олимпискиот победник во 45. минута побегна на десет разлика.

Потоа исчезна црногорската одбрана и натпреварот заврши со 36:27. Во ова убедливо славје Дика Мем постигна седум гола од 10 обиди, а идентичен учинок на другата страна имаше и Милош Вујовиќ. Симиќ застана на 12 одбрани, додека Пардин на крајот одбрани осум црногорски удари.

Франција забележа висока победа, но сепак ќе мора многу да се испоти ако сака да се пласира во полуфиналето, освен ако Црногорците не помогнат. Имено, доколку Исланд по последното коло се израмни со Франција со бодови, Франција ќе заврши на третото место во групата. Ова може да се случи доколку Исланд ја победи Црна Гора, а Франција загуби од Данска, што не е нереално сценарио.