Норвешките ракометари по продолженијата го победија Исланд со 34:33 (16:12) во борбата за петтото место на Европското првенство.

Не можеше да биде без драма во скандинавското дерби, решено со звукот на сирената во второто продолжение.

Тогаш Харалд Рајнкинд скокна од околу девет метри и ја испрати топката во мрежата, што значи директна виза за Норвешка за Светското првенство.

Исланд има за што да жали, најмногу за луда завршница во регуларниот дел од сезоната.

„Рибарите“ губеа речиси цел натпревар, четири разлика на полувремето, се до 40. минута , за да се вратат во самиот финиш.

Врвот на драмата беше кога Норвежаните го почнаа последниот напад пред крајот на регуларниот дел без голман, но ја загубија топката и голот беше празен.

Елмар Џонсон се обиде од цел терен, но промаши и стана трагичар.

Во продолженијата, Исланд дури и направи пресврт, за прв пат од почетокот поведе, но не издржа до крајот и Норвешка славеше.

„Викинзите“ ги предводеше Сандер Сагосен со осум гола, шест постигна Рајнкинд, додека пет дадоа Кристијан О’Саливан и Томас Солстад.

На Исланѓаните не им помогна одличниот Омар Магнусон со 10 гола, Јанус Смарасон даде осум и го носеше тимот во продолжението, а Џонсон шест.

Од 18 часот на програмата е првото полуфинале Шпанија и Данска, а од 20 часот и 30 минути второто ќе биде  пресметката меѓу Франција и Шведска.