Шпанија и Шведска ќе играат во финалето на Европското првенство во ракомет. Откако Шпанците претходно ги изненадија Данците, им се придружија и Швеѓаните со победата над Франција од 34:33. Интересно, Шпанија и Шведска веќе играа меѓу себе на ова ЕУРО, а Шпанците ја добија првата пресметка со 32:28.

Французите одлично го отворија натпреварот и веќе во шестата минута се одвоија на четири разлика, а таква убедлива предност имаа некаде до средината на првото полувреме. Потоа Швеѓаните ги врати во игра голманот Андреас Паличка. И тоа не со одбрани, туку со голови. Во моментите кога Франција играше без голман во нападот, Паличка трипати погоди на празна мрежа.

Во последните минути од првото полувреме одличен беше шведскиот организатор на игра Џим Готфридсон, кој со својот квалитет ги одведе избраниците на Глен Солберг на три гола предност. Таа предност дополнително ја зголемија со два гола на самиот почеток од првото полувреме, но на Французите не им требаше многу време да се вратат во игра.

На крилата на француското откритие на шампионатот, Ајмерик Мине заостануваше само два гола, а потоа многу долго играше во ритам гол за гол.

Сепак, на помалку од четири минути до крајот Франција се врати на само еден гол заостанување. На минута пред крајот Паличка го одбрани голот на Французинот на два разлика и се чинеше дека го реши мечот, но Швеѓаните двапати многу брзо ја загубија топката во нападот. Фабрегас имаше можност да донесе продолженија, но повторно се се испречи феноменалниот Паличка кој му го одбрани ударот.

Најдобар кај Шведска беше фантастичниот Џим Готфридсон со девет гола од десет обиди, а подели и осум асистенции. Лукас Пелас постигна седум гола, додека Џонатан Карлсбогард постигна пет. Кај Французинот Хуго Дескат и Ајмерик Мине постигнаа осум гола, а пет гола постигна трагичарот Лудовик Фабрегас.

Франција во недела од 15:30 часот ќе игра против Данска за европската бронза, а Шпанија и Шведска ќе играат за златото од 18 часот. Шпанија ќе се обиде да дојде до третата последователна европска титула (исто така трета во историјата), а Шведска го брка своето петто злато, прво по 20 години.