Фудбалерот на француски Лориен, Данго Отара со гол во третата минута од судиското надополнување во првото полувреме, ја однесе Буркина Фаса во полуфинале на Африканскиот куп на нациите во Камерун, после тирумфот со 1-0 во вечерашното четвртфинале со Тунис.

За Буркина Фасо ова ќе биде четврто полуфинале на континенталниот шампионат на Африка во својата историја, откако првпат се најдоа меѓу најдобрите четири во 1998 година (4-то место), а во изминатава деценија еднаш завршија трети (2017) и еднаш беа африкански вицепрваци (2013).

Иако Тунис доминираше на мечот, особено во вториот дел откако доживеаа шок на крајот на првиот, не им помогна ни 70 отсто од поседот во вториите 45 минути, вкупните 10 корнери, а ни фудбалерот повеќе по 82-та минута кога беше искллучен стрелецот на голот поради удар со лакт за да се изборат барем за продолженија, па во дополнителното време или евентуалните пенали да успеат да минат во полуфинале.

Буркина Фасо сега го чека подобриот од мечот Сенегал – Екваторијална Гвинеја, утре од 20 часот за да го дознаат противникот за битката за финале.