Искусната Германка Дениз Херман го освои златниот медал во биатлон на Олимписките игри во Пекинг,  во индивидуалната трка на 15 километри .

Дениз Херман го освои вториот олимписки медал во кариерата, интересно, прв во биатлон. Пред да се префрли на биатлон, таа беше успешна во крос-кантри скијање, каде што освои бронза во штафетата 4 × 5 километри во Сочи.

Таа се натпреваруваше во биатлон во Пјонгјанг, каде што заврши на шестото место во индивидуалната трка и осмо во штафетата.

Денеска на само 15 километри, таа блесна и го освои златото со предност од 9,4 секунди пред Французинката Анаис Шевалие-Буше и 15,3 секунди предност пред Норвежанката Марта Оисбу Роизеланд.

Норвежанката има за што да жали, со малку поголема концентрација можеше да постигне и до подобар медал, имено единствена во Топ 8 имаше две промашувања, сите други биатлонки имаа едно.

Бранителот на титулата од Пјонгјанг Хана Оеберг не се прослави овде и заврши само на 16. место со огромна разлика заостанување. Пред неа заврши и четири години помладата сестра Елвира.