Францускиот биатлонец Квентин Фијон Мејлет го освои златото во индивидуалната трка на 20 километри, потврдувајќи ја својата одлична форма и лидерското место во Светскиот куп .

Водечкиот биатлонец оваа сезона на Светскиот куп, 29-годишниот Французин Квентин Фијон Мејлет го освои својот прв олимписки златен медал со победата на индивидуалната трка на 20 километри, одржана во Националниот нордиски центар во Жанџиаку .

Французинот дојде до златото благодарение на одличните тркачки перформанси, бидејќи мораше да ги надополни загубените две минути поради две промашени мети од вкупно 20 што требаше да ги погоди при четири удари, два во лежечка и стоечка положба.

Со две дополнителни минути победничкото време на францускиот биатлонец беше 48 минути и 47,4 секунди или за 14,8 секунди подобро од она на изненадувачки второпласираниот 25-годишен Белорусиец Антон Смолски кој ги погоди сите 20 мети, единствен со перфектно стрелачки настап меѓу најдобрите 20 биатлонци на оваа трка.

Смолски го повтори она што го направи Јаков Фак под словенечкото знаме пред четири години во Пјонгчанг, кој потоа го освои среброто без промашување, што е негов втор олимписки медал откако и донесе бронза на Хрватска во спринтот во 2010 година во Ванкувер.

Фак во вторникот го освои 29. место со три промашувања, а пред четири години заостануваше 5,5 секунди зад златниот Норвежанец Јоханес Тингнес Бое. Норвежанецот тогаш, како и на оваа трка, имаше две промашувања, што му беше доволно на патеката во Жанѓијаку за бронзениот медал. Заостануваше 31,1 секунда зад Фијон Мејлет.

Најголем трагичар на трката е рускиот биатлонец Максим Цветков, кој беше во водство до последното пукање каде ја промаши последната цел и наместо олимписка титула го освои „дрвениот медал“, бидејќи заврши на четвртото место (+34,9). со само едно промашување.

Канаѓанецот Скот Гоу имаше едно промашување, исто така во последното пукање, и падна од  потенцијалниот сребрен олимписки медал на петтото место.

Франција до денес имаше само еден победник во оваа дисциплина, легендарниот Мартин Фуркад, кој освои поединечно злато во 2014 година во Сочи. Фијон Мејлет додаде златен медал на своето сребро во мешаната штафета.

Норвежанецот Јоханес Тингнес Бое  го освои својот петти олимписки медал, а втор на овие Игри по златото во мешана штафета.