Во дербито на групната фаза на натпреварите во хокеј на мраз на Олимписките игри во Пекинг, САД играа против Канада и забележаа важна победа со 4:2 .

Американците направија голем чекор кон првото место во групата и директен пласман во четвртфиналето на Олимписките игри. Во последното коло против Германија секоја победа ќе биде доволна за сигурно прво место.

Канаѓаните лесно ги примија головите, Едвард Пасквал пред голот на Канада не брилјираше и не му помогна доволно на својот тим на овој меч.

Канаѓаните поведоа во втората минута со голот на Мет Робинсон, но минута подоцна израмни Енди Миеле за Бен Мејерс да погоди за пресврт на крајот од третината.

Американците изгледаа добро, беа поконкретни и поопасни во нападите, а на почетокот на вториот дел ја зголемија предноста со голот на Брендан Брисон со 3:1.

Канаѓаните се обидоа со се да се вратат во игра, успеаја да намалат преку Корбан Најт, но во 47. минута Кен Агостино повторно ги одвои САД на два разлика.

До крајот на натпреварот, младата американска селекција издржа, ја задржа предноста и освои важни бодови.