Манчестер Јунајтед киксна во 24. коло од Премиер лигата и ремизираше 1:1 на гостувањето кај последнопласираниот тим во Премиер лигата, Барнли. Така падна од четвртото на петтото место, додека Барнли освои важен бод во борбата за опстанок.

ВАР на Јунајтед го поништи голот на Рафаел Варан во 13. минута поради задното игралиште, но поведе пет минути подоцна откако Лук Шо ја врати топката за да го најде осамениот Пол Погба кој го постигна својот прв гол за Манчестер по повеќе од една година.

Сепак, Барнли во 47. минута ги постави конечните 1-1. Воут Вегерст, кој дојде од Волфсбург во зимскиот преоден рок, ја дрибла и ја измеша целата одбрана на Јунајтед, а Џеј Родригез излезе очи во очи со Де Геа и постигна гол.

Кристијано Роналдо натпреварот го започна од клупата и во игра влезе дури во 68. минута.