Францускиот биатлонец Квентин Фијон Мејлет повторно заврши одлична работа на Зимските олимписки игри во Пекинг. По златото на 20 километри, Французинот го освои златото и во дострелната трка на 12,5 километри без промашување .

Квентин Фијон Мејлет го освои вториот златен медал во неговиот четврти настап во Жанџијаку.

Водечкиот во генералниот пласман на Светскиот куп,  докажа дури и во тешките услови кои беа во Националниот нордиски центар во Жанџиаку во неделата дека е најподготвениот биатлонец во светот оваа сезона. Ниту студот, ниту ветерот не можеа да го спречат на патот до неговото второ индивидуално злато по освојувањето на олимписката титула и на делницата од 20 километри.

Во трката , тој го презеде водството од победникот на спринтот Јоханес Тингнес Бое по решавачкото трето пукање, а прво од двете во стоечка позиција, каде што Норвежанецот имаше малку несреќа. Имено, во моментот кога тој прв дојде на пукањето, ветерот се засили и влијаеше на Бое три пати да промаши.

Но, кога Французинот стигна на стрелиштето, ветерот се смири и му дозволи да пука во поповолни услови. Несреќниот Јоханес Тингнес Бое имаше уште две промашувања додека стоеше на второто стрелиште и со тоа отпадна од битката за медали. На крајот со вкупно седум промашувања заврши на петтото место.

За прослава во семејството Бое се погрижи неговиот постар брат Тарјеи, кој по бронзата во спринтот го освои сребрениот медал со заостанување од 28,6 секунди од победникот, нешто повеќе од времето потребно за еден пенал круг, бидејќи мораше да истрча поради промашување при првиот удар. Ова е трет медал за Норвежанецот на овие Игри, а петти во кариерата, од кои три освои во штафетни трки.

Скокот од осум места во однос на пласманот во спринтот го направи Русинот Едуард Латипов, кој од 11. место до бронзениот медал дојде со заостанување од 35,3 секунди зад Фијон Мејлет. Латипов својот прв медал, исто така бронзен, го освои во мешана штафета.