Хокеарите на Финска се третиот полуфиналист на хокеарскиот турнир на Зимските олимписки игри. Финците во четвртфиналето ја декласираа Швајцарија со 5:1, не дозволувајќи уште едно изненадување .

Иако Швајцарците ја постигнаа само првата победа во осминафиналето , на големо изненадување против Чешка и стигнаа до четвртфиналето, тука застана нивниот пат на хокеарскиот турнир на ЗОИ.

Финците не дозволија такво нешто, почнаа силно и по десет минути игра имаа 2:0, не забавија и до крајот на мечот стигнаа до 5:1 и сигурен пласман во полуфиналето.

Интересно е тоа што Швајцарија повторно беше многу дисциплинирана и првата суспензија ја имаше дури по осум минути од натпреварот од третиот период, но во првите 48 минути Финците веќе направија 3:1.

Алтонен, Лехтонен и Антила и донесоа на Финска 3-0 во првиот и на почетокот на вториот период по само 23 минути, а Швајцарците на првиот гол чекаа до 18. минута од вториот период кога гол постигна Амбул.

Разноврсноста на Финците во играта продолжи и во третиот период, тие одржуваа 3:1 15 минути и не дозволуваа пристап кон нивниот гол, а потоа Пакаринен и Хартикаинен двапати погодија на празна мрежа.

Финска беше многу добро расположена во нападот, имаше пет различни стрелци и успешност од над 20 проценти од 5/23 удари. За Финска ова е четврто полуфинале од 2006 година.

Беа сребрени во Торино, бронзени во Ванкувер и Сочи, а разочараа во Пјонгчанг кога завршија само шести, па секако се многу мотивирани да го вратат медалот во свои раце во новото полуфинале.