Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски заедно со Порто остана без победа на гостувањето кај Веспрем (28-28) во последната минута од натпреварот.

Унгарскиот гигант беше подобар противник во најголем дел од првото полувреме и имаше водство од 8-6, но Порто успеа до полувреме да го сврти мечот во своја корист и да поведе со 15-14.

Португалскиот тим го отвори вториот дел со два гола и избега на 17-14, а потоа ја одржуваше предноста до самата завршница, кога се случи вистинска драма на теренот. Порто во последната минута од дуелот влезе со водство од еден гол (28-27), меѓутоа Ненадиќ на 40 секунди до крајот погоди за 28-28.

Во екипата на Митревски најдобри беа Валдес и Салина со по четири гола, додека Ненадиќ и Мае стрелаа по шест пати за домаќинот.

На последниот меч, кој се играше во истиот термин, Алборг славеше против Мешков Брест со 33-30