Норвешкиот нордиски комбиниран тим составен од Еспен Бјернштад, Еспен Андерсен, Јенс Лураас Офтебро и Јорген Грабак ја освои титулата олимписки победници на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Норвежаните го зазедоа второто место по скокачкиот дел од натпреварувањето, но со супериорен настап во штафетната трка 4х5 километри во крос-кантри скијање стигнаа до златото.

Норвежаните се издвоија со силен финиш во третата измена предводена од Офтебро, кога стекнаа предност од 10 секунди пред второпласираната Австрија и третопласираната Јапонија и на крајот ја минаа целта со 54,9 секунди пред сребрената Германија. и 55,2 секунди пред бронзената Јапонија.

Германија, откако загуби повеќе од половина минута од натпреварувањето на крајот од третата измена,  беше вратена во трката за медал од олимпискиот победник од малата скокалница и трката на 10 километри Винсенц Гајгер. Гајгер во последниот спринт за сребро беше поуспешен од Јапонецот Риото Јамамото, додека на крајот несреќни четврти останаа Австријците.

Заедно со Френзел и Гајгер, првите две промени за Германија ги имаа Мануел Фајст и Јулијан Шмит, додека покрај Јамамото, бронзата за Јапонија ја освоија и браќата Јошито и Акита Ватабе и Хидеаки Нагаи.