Ливерпул по подобро изведување на пенали против Челзи го освои ЕФЛ Купот, односно англискиот Лига куп, нивниот прв трофеј сезонава. По 120 минути беше 0:0, а во престрелката Ливерпул ги погоди сите 11 пенали, додека Кепа Аризабалага беше единствениот кај Челзи кој промаши.

Ливерпул поведе во 67. минута со голот на Жоел Матип, но ВАР го анулира поради офсајд и отиде во продолжение. Таму во 98. минута погоди Ромелу Лукаку, но ВАР го поништи поради истата причина како и голот на Ливерпул. Така, до крајот на натпреварот остана 0:0 и започна пенал-рулетот.

Милнер, Фабињо, Ван Дијк, Александер-Арнолд, Салах, Јота, Ориги, Робертсон, Елиот, Конате и голманот Келехер погодија за Ливерпул во 11 серија. За Челзи возвратија Алонсо, Лукаку, Хаверц, Џејмс, Жоргињо, Рудигер, Канте, Вернер, Силва и Чалоба, но Аризабалага го постигна целиот гол. Интересно, Тухел го внесе во 119. минута само за да го одбрани пеналот, а тој на крајот се покажа како трагичар промашувајќи го решавачкиот пенал.