Кошаркарите на Партизан беа убедливо поразени на гостувањето кај литванскиот Лиектабелис со 93:78 во натпреварот од 14. коло на Еврокупот и со тоа после финалето на Купот Радивоје Кораќ го одиграа убедливо најлошиот натпревар во овој дел од сезоната.

Црно-белите пресреќни по првата победа во вечното дерби сезонава отпатуваа во Литванија , а се вратија „голи и боси“ и со тоа ја згаснаа еуфоријата што настана по дуелот во неделата.

Партизан тргна подобро и по една минута игра поведе со 5:0. Во овој дел од играта се истакна Раде Загорац со две тројки, но Ѓорѓе Гагиќ и Гедиминас Орелик му донесоа пресврт на домаќинот.

Орелик погоди две тројки и навести одлично шутерско расположение.

Како одминуваше четвртината, црно-белите изгледаа сè понеорганизирано, додека Лиектабелис стигна до серија од 7:0.На половина од четвртината Партизан го искористи бонусот по втората лична грешка на Тристан Вукчевиќ.

Литванскиот тим продолжи да доминира и поведе со 14:8, што го принуди Жељко Обрадовиќ да побара прв тајм-аут на натпреварот.

Извонредниот Орелик го донесе Лиектабелис на плус осум, но Загорац со четири брзи поени ја преполови разликата на Партизан.

На крајот од првата четвртина се разбуди Кевин Пантер, кој ги задржа црно-белите во игра и покрај постојаната предност на домашните.

Сепак, Гагиќ не им дозволи на црно-белите уште повеќе да се доближат, па на две минути пред крајот на првата четвртина беше плус шест.

Во последната минута од воведната четвртина, Пантер забрза и со шест поени во низа му донесе израмнување на Партизан.

Американецот кај Партизан погоди се во овој дел од играта и по првите 10 минути дојде до двоцифрен број поени, а навестувањето дека црно-белите ја преземаат контролата беше блокадата на Матијас Лесор.

Домаќинот подобро влезе во втората четвртина, а особено се истакна Гидраитис кој постигна пет поени набрзина за големи плус осум.

Обрадовиќ реагираше со внесување на Далас Мур, а набрзо по стартот на втората четвртина удар доби Орелик што доведе до краток прекин во играта.

Извонредниот Орелик му донесе големи плус 14 на Лиектабелис со петтата тројка од исто толку обиди, а за очајната игра на црно-белите најдобро говори серијата 20-0 на домашните.

Првите поени за Партизан во овој дел од играта ги постигна Балша Копривица дури на почетокот од осмата минута.

Лиектабелис одржуваше огромна разлика до заминувањето на полувремето, а надеж дека продолжението ќе биде можеби понеизвесно и подобро даде Пантер, кој погоди тројка за минус 16.

Второто полувреме започна со поените на Гагиќ, а токму кога се чинеше дека црно-белите ќе фатат приклучок, следуваше нова серија на домашните и водство од огромни плус 21.

На три минути до крајот на третата четвртина Гагиќ погоди за плус 25, а непогрешливиот Орелик донесе неверојатни 29 поени разлика од линијата за слободни фрлања.

Очајната четвртина ја ублажија Копривица и Загорац, со што Партизан во последните 10 минути заостана 25 поени.

Во последната четвртина немаше неизвесност, па Партизан одигра малку растеретено. Играа Јан Мадар, Урош Трифуновиќ и Тристан Вукчевиќ.

На крајот „само“ 15 поени разлика и повеќе од заслужената победа на домашните кои ги предводеа Гагиќ и Орелик до триумфот со по 21 поен, додека најефикасен кај Партизан беше Пантер со кош помалку.

Партизан со киксот во Литванија го претрпе петтиот пораз во Еврокупот и стигна до скор 9:5, а доколку Хувентуд ја совлада Андора ќе им побегне на црно-белите со три победи.

Лиектабелис стигна до две победи помалку од Партизан, а избраниците на Обрадовиќ во чекор ги прати и Левалу, кој има триумф помалку пред утрешната пресметка против Хамбург.