Најдобриот тенисер на светот го совлада Александар Зверев со резултат 4: 6, 6: 2, 6: 4, 4: 6, 6: 2.

Новак Ѓоковиќ го победи Германецот во полуфиналето на УС Опен и се пласираше во финалната пресметка со Данило Медведев закажана за в недела.
Српскиот ас повторно лошо го отвори мечот и го загуби првиот сет четврти пат по ред на УС Опен. Прво, Кеи Нишикори го одзеде првиот сет, потоа Џенсон Бруксби, потоа Матео Беретини во четвртфиналето, а потоа и Зверев.

Сепак, Ѓоковиќ се врати брзо и прво израмни, а потоа направи пресврт со брејкови во третиот сет. Зверев изгледаше лошо на теренот во тие моменти, но успеа да го опорави Германецот до четвртиот сет и да донесе голема драма во полуфиналната пресметка.

На почетокот на четвртиот сет, Зверев направи брејк, успеа да ја задржи предноста до крајот на тој период од дуелот и го однесе полуфиналето до решавачкиот – петти сет.

Меѓутоа, таму немаше сили за нешто повеќе. За неколку минути Ѓоковиќ имаше водство од дури 5: 0.

Првиот светски рекет дојде на чекор до завршување на календарскиот Гренд слем, но и се одмазди на Германецот за неговата елиминација во полуфиналето на Олимписките игри во Токио. Во исто време, со победата во финалето, Новак ќе стигне до 21. грен слем, со што ќе ги претекне Рафаел Надал и Роџер Федерер, кои остануваат на 20, и ќе стане играч со најмногу трофеи на најважните тениски турнири.