Реал Мадрид ја победи Селта со 2-1 на гостински терен во 30. коло од Ла Лига и ја победи Севиља со осум разлика. Реал поведе со голот на Карим Бензема од пенал во 19. минута, но голот на домаќините беше поништен во 40. минута поради задниот терен. Израмнија во 52. минута преку Нолит, Бензема го промаши вториот пенал во 64. минута, но пет минути подоцна го реализира третиот за победа на Реал.

За прв пат по 64 години на Реал му се досудени три пенали на еден натпревар во првенството, а два од трите се под знак прашалник. Во првиот пенал стоперот на Селта очигледно го сопна Винисиус Јуниор и ништо не беше спорно, но следните два пенали кренаа голема прашина. Во вториот Лукас Васкез, се чинеше, сам падна, а во третиот Ферланд Менди ја стави ногата под стоперот на Селта. Судијата ја потврди својата одлука по кратка консултација со ВАР.

Ден по натпреварот, каталонските медиуми кои се наклонети кон Барселона беа ужасно критички настроени кон судењето и пеналите кои Реал ги доби против Селта. Најдалеку отиде весникот Спорт кој на насловната го стави големиот наслов „Дајте им титула“.

„Судијата досуди три скандалозни пенали за Реал, а судијата на Селта им поништи голот поради сомнителен офсајд. Реал не заслужи победа во Виго, но со помош на судијата најверојатно ја обезбеди титулата“, пишува Спорт.