На АТП турнирот во Барселона се одиграа натпреварите од второто коло, а познати се сите учесници во осминафиналето. Меѓу нив нема да има четворица носители

Федерико Делбонис не ја отвори најдобрата сезона. Тој забележа уште еден многу срамен пораз, освојувајќи само три гема против Мартон Фуксович во меч во кој очекуваше многу повеќе. А во Маракеш, исто така, неочекувано рано испадна од Жоао Соуса, што не е добар знак во пресрет на Ролан Гарос.

Во шпанскиот дуел Пабло Карено Буста очекувано го надигра Бернабеу Запата Миралес. Во секој сет му дозволи само три гема и не му дозволи на помладиот сонародник да му создаде посериозни проблеми.

На Френсис Тиафо му требаше сет за загревање, а потоа без проблеми го освои вториот и го елиминираше Хуго Делиен. Боливиецот го загуби првиот сет во тај-брејк, но зема само еден гем во вториот.

Уште еден ден кога Александар Бублик не игра тенис. Тој брзо беше поразен од Емил Русувуори со само четири освоени гема. Овој пат барем издржа до крајот и не го предаде мечот.

Неочекуван пораз забележа Алберт Рамос кој лесно загуби против Лојд Харис. Јужноафриканецот славеше во два сета и ги разочара малубројните Шпанци на трибините на тенискиот комплекс во Барселона.

Феликс Огер-Алиасим, кој играше против Карлос Табернер, имаше полни раце работа. Шпанскиот квалификант на стартот беше подобар од Корда, но тука не успеа.

Интересен натпревар одиграа Алекс Де Минаур и Хуго Умберт, а на крајот Австралиецот ја однесе победата во три сета. Умберт беше во налет по освојувањето на вториот сет, веднаш направи брејк, но во четвртиот гем го загуби сервисот и работите тргнаа надолу.

Одличен натпревар одигра Жауме Мунар, кој целосно го надигра деветиот носител Николоз Басилашвили. Грузиецот не беше во добро издание и многу лесно беше поразен и се прости од турнирот.

Миленикот на домашните навивачи Карлос Алкарас непланирано одигра три сета против Кореецот Сунву Квон, Кореецот го зеде вториот сет со 6-2, но Алкараз одговори со иста мерка во третиот сет.