Голманот на Парма, Џанлуиџи Буфон дефинитивно повеќе не е во формата каква што сме навикнати да ја гледаме од неговите најдобри денови, но реакцијата на вечерашниот дуел против Перуџа е доказ дека можеби е време да размислува за крајот на неговата кариера.

Перуџа славеше со 2:1 и и го нанесе третиот последователен пораз на Парма, а многу повеќе од лошиот резултат и лошата форма на „Млекаџиите“ загрижува несфатливата грешка на Буфон од седмата минута, која му овозможи на домаќинот да дојде до предност од два гола. .

Во обид да ја исфрли Буфон ја промаши целата топка, што рутински го искористи Оливие и ја зголеми предноста на Перуџа на 2:0 само две минути по почетното водство на домаќините.