Амар Рахмановиќ го одбележа денешниот натпревар помеѓу Ризеспор и Коњаспор поради директен црвен картон.

Ризеспор пред своите гледачи го победи Коњаспор со 2-1 и стигна до трите бода, но по мечот турските медиуми само зујат за потегот на Рахмановиќ, кој доби директен црвен картон во 96. минута.

Рахмановиќ го започна денешниот натпревар од клупата за резерви, но шанса доби во 83. минута откако Ризеспор погоди за 2:1.

Сепак, во шестата минута од продолжението, репрезентативецот на БиХ ги изненади сите со својот потег. По еден прекршок, Рахмановиќ реагираше бурно бидејќи му пријде на судијата и го оттурна, а потоа му покажа директен црвен картон.

Јавноста во Турција е изненадена од ваквиот потег на репрезентативецот на БиХ, кој претера со својата реакција, а според тамошните медиуми, Рахмановиќ сигурно го чека жестока казна за таквиот потег.

Извесно е дека Рахмановиќ ќе биде суспендиран поради црвен картон и неговата избрзана реакција, но се уште нема официјална информација каква казна го чека играчот и повеќе ќе се знае во наредните денови.