Ноќта од вторник кон среда донесе уште три натпревари од плејофот во НБА лигата, а Мајами Хит го обезбедија пласманот во второто коло, решавајќи ја серијата со Атланта со 4-1. Мемфис и Феникс стигнаа до 3-2 .

Иако овој пат ги немаше Џими Батлер и Кајл Лоури , тоа не ги спречи Мајами Хит да ја победат Атланта и да се пласираат во втората рунда од плејофот. Најголем дел од товарот го понесоа Оладипо и Адебајо и донесоа победа.

На домашен терен во Флорида, Мајами водеше во поголемиот дел од натпреварот и имаше поголемо водство, но Атланта се приближи во последната четвртина и имаше шут за продолжување на Трае Јанг кој сепак не погоди тројка .

Тоа беше крај на одличниот четврти натпревар во кој Хокс дури и рано поведоа откако надополнија 15 поени предност, но сепак не успеаја да стигнат до победа и се збогуваа со плејофот.

Оладипо постигна 23 поени за Хит, Адебајо 20 со 11 скока , 16 додаде Тајлер Херо, а 15 Макс Струс. Кај Хокс, Де’Андре Хантер беше единствениот расположен со 35 поени и 11 скока, а одличната одбрана на Хит целосно го запре Јанг и го остави на 11 поени со шут 2/12.

На Западот, двата фаворити, првиот и вториот носител, дојдоа до ново водство во сериите кои течат потешко од очекуваното. Феникс и Мемфис го дочекаа враќањето на своите терени со 2-2 и сепак забележаа победи и се на прагот на минување.

Особено возбудливо беше во Мемфис каде домаќинот беше на работ на бездната, но се извлече со голема серија во четвртата четвртина. Гризлис надополнија 11 поени разлика, а последните 13 поени во низа ги постигна Џа Морант.

Одличниот бек, кој неодамна ја подигна наградата за играч со најголем напредок, погоди тројка за првото водство на Гризлис од првото полувреме, а потоа во последниот напад на 3,7 секунди до крајот успеа да постигне кош за победа од 111:109 .

Морант не шутираше добро до последната четвртина, но сепак заврши со 30 поени, 13 скока и девет асистенции. Дезмонд Бејн додаде 25, а Брендон Кларк додаде 21 скок. Кај Волвс, Карл-Ентони Таунс имаше 28 поени и 12 скока, а Ентони Едвардс имаше 22 .

Многу помала драма имаше во Аризона каде Феникс Санс веднаш го погодија ритамот, се одделија од Њу Орлеанс Пеликанс и поведоа во серијата. Мајкл Бриџис одигра голем натпревар во победата од 112:97, во натпревар во кој Пеликанс никогаш не водеа.

Бриџис постигна 31 поен во натпревар во кој Пеликанс се доближија на седум поени, но веднаш Феникс возврати и се одвои. Крис Пол го предводеше тимот со 22 поени и 11 асистенции, Ајтон постигна 19 и забележа девет скока, така што отсуството на Букер не се почувствува.

Кај Пеликанс вообичаената тројка беше најдобра, Брендон Инграм со 22 поени, Јонас Валанчиунас со 17 со 14 скока, а Си Џеј МекКолум постигна 21 поен со осум скока.