Бостон Селтикс одиграа одличен втор натпревар од финалната серија на Источната конференција и го победија Мајами на гости со 127:102 за израмнување на 1-1 во серијата .

Одличното прво полувреме беше повеќе од доволно за Бостон за голема победа на гости во Мајами. Селтикси одиграа фантастично во тој период, целосно го демонтираа домаќинот кој не успеа да се врати.

Интересно, Бостон имаше многу лош почеток на натпреварот, не изгледаше добро во првите пет-шест минути и Мајами брзо стигна до двоцифрена предност. Сепак, никој не можеше да предвиди во средината на првата четвртина дека гостите практично до полувремето ќе стигнат до висока предност и ќе го решат прашањето на победникот.

Тие 18 минути Хит ги одигра на највисоко можно ниво и тој период го добија со неверојатни 60:27. На полувреме веќе беше многу високи 70:45.

Во продолжението од мечот Мајами се обиде да се врати во игра, во третиот период Џими Батлер успеа да ги приближи Хит на минус 17, но набрзо Бостон одговори и се врати на огромна разлика.

„Ова се брои како само еден натпревар и играчите во соблекувалната го знаат тоа. Не ни се допаѓа овој пораз, Бостон одигра неверојатно добро, ова е серија меѓу две многу добри екипи кои се обидуваат да искористат што повеќе грешки на противникот “, рече по средбата со Ерик Споелстра.

Селтикси постигнаа 20 тројки, двојно повеќе од Мајами и тоа го направија со 50 отсто успешност. Хит беа инфериорни во буквално сите статистики, освен во скокот каде имаа еден повеќе.

Кај Бостон се истакнаа Џејсон Тејтум со 27 поени, пет скока и пет асистенции, Маркус Смарт (девет скока, 12 асистенции) и Џејлен Браун (осум скокови) со по 24 поени.

Кај Мајами Батлер постигна 29 поени и шест скока, а Гејб Винсент и Виктор Оладипо по 14 поени.