Нексе беше запрен во полуфиналето на Европската лига и нема да се бори за титулата. Противникот беше пресилен, Магдебург рутински славеше со 34:29 .

Веднаш по ждрепката беше јасно дека Нексе го доби најтешкиот можен противник, но без оглед на големото искуство, индивидуалниот квалитет и широчината на стручниот штаб на Магдебург, со малку поголема концентрација можеше да го искомплицира дуелот и да му создаде многу проблеми на Магдебург .

Нашинците на голот го имаа многу расположениот Доминик Кузмановиќ, кој ја одржуваше надежта на Нексе, но имаше многу грешки во нападот, многу промашени голови и лоши додавања на линијата, кои Германците ги казнија.

По одличниот старт и головите на Кевиќ и Јагањац за водство на Нексе од 3:2, дојде до криза и пет последователни голови на Магдебург, кој поведе и не ја испушти предноста до крајот на натпреварот.

Нексе успеа да врати во 11. минута со голот на Фахрудин Мелиќ за 8:7, но наместо да остане во игра и да ја задржи неизвесноста, Нашичаните погрешија и Магдебург повторно дојде до висока предност.

На полувреме беше 18:13 за Магдебург кој одигра мирно и паметно и ги искористи грешките на Нексе.

Во вториот дел Нексе се обиде да фати приклучок, успеа да дојде до минус два, но повторно дозволи Магдебург да се одвои. Можеше да се врати на тоа заостанување во последните десет минути, но Мославац не го совлада Грин, па наместо минус два, многу брзо беше четири разлика и Магдебург рутински го приведе мечот кон крајот.

Магдебург на тој начин очекувано се пласира во финалето, а ракометарите од Нашице веќе си го одработија својот дел со доаѓањето во Лисабон, но тоа не значи дека нема да се обидат да го завршат својот пат барем со победа во мечот за третото место.