Фудбалерите на Болоња го победија Лацио со 3: 0 (2: 0) во натпреварот од 7. коло на италијанската Серија А.

Клупата на Синиша Михајловиќ се тресеше пред овој натпревар, но секогаш кога беше тешко, српскиот тренер најде спас и успеа да излезе како победник. Тој го совлада Лацио кој дојде во Болоња по големата победа над Рома минатиот викенд, но тоа не им пречеше да ги скршат на „Ренато дал Ара“.

Голот и асистенцијата на Муса Бароу и Артур Тит во првите 18 минути игра го шокираа Лацио. Одличен гол  постигна Бароу по додавањето на Тит, а потоа возврати со иста мерка од корнер, по што ниту еден играч на Лацио не скокна и топката лесно дојде до втората статива.

Конечните 3-0 ги постави Арон Хики по новата асистенција на Бароу, а се беше решено откако Ачерби заработи црвен картон на петнаесет минути пред крајот.

Така Михајловиќ успеа да ја спаси својата работа, засега, а Болоња да стигне до 11 -от поен, колку што има Лацио, за кој италијанските медиуми велат дека игра одлично.