Тетовци успеаа да го изненадат фаворитот уште по 26 секунди, откако на високиот пресинг Ферхан Хасани одзема топка, па реализираше во голот на Швеѓаните, а потоа на сцена стапи Костадин Захов, поранешниот македонски репрезентативец кој неколкупати спречуваше сигурни голови, а не успеа само да го одбрани ударот со глава на Џон Гуидети за израмнување.

Шкендија храбро се бореше и му се спротистави на АИК, иако домаќините имаа повеќе од поседот, на бранови успеваа да се заканат, но само еднаш погодија во мрежата на црвено-црните, но и Шкендија имаше свои шанси, пред сѐ на Синдрит Гури во првата половина од вториот дел, потоа и опасен удар на Вагнер во завршните 15-на минути.

Шкендија имаше повеќе директни шутеви во голот (6-5), во егал беше во корнери (5-5), па сега пред себе има извонредна шанса после 2018 година повторно да игра во плејоф во Европа и таа шанса ќе треба да ја искористи, особено што шведскиот тим не покажа дека е така надмоќен во ова „прво полувреме“ од двомечот.