Фудбалерите на Динамо беа поразени на гостувањето кај норвешкиот тим Бодо Глимт со минимален резултат (1:0) во првиот натпревар од бараж квалификациите за Лигата на шампионите.

Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Амахл Пелегрино во 37. минута од средбата, откако прецизно погоди со глава по центаршутот на Жоел Мувука Мугиша.

Тоа беше доволно за Бодо да ја продолжи серијата на домашни победи на 13 и со тоа ја продолжи својата потрага да биде првата норвешка екипа што стигнала до групната фаза на Лигата на шампионите по Розенборг во 2007/08.

Натпреварот изобилуваше со голем број на удари. Домашните 19 пати шутираа кон голот, а гостите во 10 наврати. Сепак, и покрај ова, се создадоа неколку реални шанси. За тоа сведочи податокот дека само пет удари беа во рамките на голот.

Најблиску до голот беше Лар ​​Салвесен, само пет минути откако Пелегрино му донесе водство на својот тим. 26-годишниот напаѓач скокна и шутираше со глава, но Доминик Ливаковиќ го спаси гредата од голот.

Тимот на Анте Чачиќ има многу да промени доколку сака да игра во елитното натпреварување оваа сезона. Има малку време за тоа, а реваншот на „Максимир“ се игра на 24 август.