Одлично финале на СЕХА лигата во Задар и на крајот победа за фаворизираниот Веспрем кој славеше против ППД Загреб со 32:30.

ППД Загреб беше блиску до втората титула во СЕХА лигата, но повторно Веспрем на крајот беше кобен. Лани во Задар, Веспрем беше подобар по ударите од седум метри, а овојпат повторно славеше во тесна завршница со 32:30.

ППД Загреб одигра многу добар натпревар, имаше предност до десет минути пред крајот кога почна да паѓа, а Веспрем до победата стигна со ширината на составот и неговиот квалитет.

Конкретно, Загреб одлично се снајде во првото полувреме во кое целосно го надигра Веспрем и однесе многу убави 19:13 на одмор.

Во второто полувреме беше важно да се издржи налетот на Веспрем и да се обиде што подолго Загреб да ја задржи удобната предност, но беше тешко, Веспрем полека почна да се доближува и на средината на полувремето со серија од 3: 0 дојде до израмнување 25:25 .

Уште еднаш Загреб отиде на плус два со головите на Чупиќ и Срна, но Унгарците брзо се вратија.

Одлуката беше донесена во последните три минути. Махе го израмни резултатот на 30:30 од седум метри, Муса не погоди од линијата, а Срна многу брзо заработи исклучување и Загреб остана со играч помалку до крајот.

Шмит Лауге му донесе прво водство на Веспрем на натпреварот на минута и пол пред крајот, Цупара го  одбрани обидот на Клис, а Шмит Лауге го комплетира резултатот со уште еден гол.

СЕХА, финале:
ППД Загреб – Веспрем 30:32

ППД Загреб: Дино Славиќ (3 одбрани), Аљаж Пањтар (11 одбрани), Давор Чавар, Адин Фаљиќ, Лука Ловре Кларица 4, Јаков Гојун, Звонимир Срна 6, Един Клис 3, Жељко Муса 3, Карпо Сиротиќ, Владо Матановиќ, Иван Чупиќ 8(5), Тимур Дибиров 4, Стефан Додиќ, Чаба Леиметер 1, Никола Граховац 1

Веспрем: Родриго Коралес, Владимир Чупара (10 одбрани), Омар Јахија 7(2), Петар Ненадиќ 3(1), Андреас Нилсон 1, Патрик Лигетвари, Расмус Лауге Шмит 5, Мануел Штрлек 5, Петер Лукач, Блаж Благотиншек, Кентин Мае 5(3), Јехиа Елдера, Зоран Илиќ, Драган Пехмалбек 2, Микита Ваилупау 4, Адријан Сипош