Кошаркарите на Партизан беа поразени од Алба со 100:84 во првото коло од Евролигата.

Избраниците на Жељко Обрадовиќ имаа светли точки во вториот дел, но тоа не беше доволно за да се надополни негативата од првите 20 минути.

„Парни Ваљак“ на полувремето прими 61 поен, со што се отвори вратата за победа на ривалот (61:43).

Најефикасни во редовите на Алба беа Блат со 16 поени, Сикма со 15, Процида со 13, а Ло и Олинде додадоа по 11 поени.

Кај Партизан се истакнаа Ексум со 22 поени, Анѓушиќ со 14, како и Ледеј и Пантер кои постигнаа по 13 поени.

Црно-белите на крилата на Ексум пружија соодветен отпор во првите пет минути од мечот, по што се тргна надолу.

Рафалот на германскиот гигант му донесе предност на Алба од 18 поени до полувремето.

Со серија од 9:0, избраниците на Жељко Обрадовиќ се приближија до негатива од 10 поени (64:54), но домаќинот со тројки го прекина „темпото на мирување“ на двете страни и повторно добива значајна предност.

Белградскиот клуб немаше сили да се врати во четвртата четвртина, што резултираше со убедлив пораз – 100:84.

Следниот натпревар Партизан го игра против Басконија во Шпанија.